Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Veľké Dvorany, okres Topoľčany,

História obce

Obec Veľké Dvorany bola osídlená v neolite. Na území dnešnej obce sa našli archeologické nálezy z mladšej doby kamennej, neolitu a stredoveku. Sprašová pahorkatina popri rieke Bojňanka bola osídlená už v praveku. Archeologický výskum dokázal osídlenie chotára v neolite - sídlisko volútovej kultúry, ktorej nálezy boli objavené aj v širšom okolí. Vo vinohrade a v polohe Za cintorínom sa našiel hromadný nález z doby neolitu, medzi nimi kamenný sekeromlat s okrúhlym otvorom. Podobne neolitický kamenný sekeromlat sa našiel v polohe Za majerom. Možno konštatovať, že chotár Veľkých Dvorian bol intenzívne osídlený už do najstarších čias a nepriamym dôkazom sú aj početné archeologické nálezy v blízkeho okolia.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1156 (Duor), neskoršie doložené názvy sú Dawar (1324), Dowaran (1390), Welke Doworany (1773), Veľké Dvorany (1920), maď. Nagydovorán. V roku 1285 patrila Cabajskovcom, v roku 1390 panstvu Topoľčany, od roku 1687 Erdödyovcom v panstve Ludanice.

V r. 1720 mala vinice a 16 domácností, v r. 1787 mala 40 domov a 319 obyvateľov. V r. 1828 mala 42 domov a 293 obyvateľov. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, pestovaním cukrovej repy, do 18. storočia aj vinohradníctvom.  Za 1. ČSR to bola poľnohospodárska obec. V roku 1921 tu bol štrajk poľnohospodárskych robotníkov.

História obce Veľké Dvorany

webygroup

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
Zabudli ste heslo